گروه، مجموعه یا گله!!

گروه، مجموعه یا گله!!

هر زمان به کار فکر می کنیم، اغلب یک پارادوکس بزرگ ذهن ما رو به خودش مشغول می کنه، اینکه اگه به جای جمعی به تنهایی کار را انجام می دادیم چه لذتی داشت!! بله شاید ما توانایی انجام کار انفرادی را نداشته باشیم ولی ذهن ما عموما به این مسئله فکر می کنه.

این قضیه در حوزه فعالیت های وب شایع‌تره و ما علاوه بر علاقه وافر به کار انفرادی به آن افتخار می‌کنیم. ولی واقعا چرا همیشه در دو راهی کار گروهی و انفرادی ایستاده‌ایم؟؟

شاید پاسخ این پرسش در شناخت اشتباه ما از مفهوم گروه باشه. در حقیقت سادگی مفهوم کار گروهی باعث شده ما به عمق آن بی توجه باشیم و همین امر ما را با چیزی غیر از کارگروهی رو به رو کرده است که برای ما خوشایند نیست.

به نظر شما عده‌ای که برای تحقق اهداف شخصی که اتفاقا در بین آنها مشترک است در کنار هم جمع شده‌اند تشکیل گروه می دهند؟ ویا افرادی که برای تحقق اهداف مشخص و تامین منافع فردی در کنار یک دیگر فعالیت می‌کنند یک گروه هستند؟

"گروه نظامی است باز که از  اجتماع دو یا بیشتر انسان، که برای رسیدن به هدف و منافع مشترک در کنار یکدگیر تعامل متقابل دارند شکل می گیرد. "

این تعریف ساده از چند منظر قابل بررسی است

  1. نظام باز (سیستم باز): گروه در متن جامعه شکل می گیرد و با سایر انسان ها به عنوان محیط خود در تماس است و نسبت به کنش‌های محیطی از خود عکس العمل نشان می دهد. درنتیجه یک گروه کلی است که در مواجه با مشکلات همانند بدن انسان هماهنگ عمل می کند.

 

  1. اجتماع انسانی: در یک گروه حداقل دونفر یافت می شود که تبعات اقدامات گروه را بپذیرند و سایر افراد را به کارگروهی تشویق نماید. نتیجه این که تمام افراد در یک گروه در یک سطح نیستند و ممکن است سطح پذیرش مسئولیت و تبعات فعالیت ها در گروه بین اعضا متفاوت باشد.

 

  1. هدف مشترک: در گروه همه برای تحقق یک هدف فعالیت می کنند. یک اجتماع انسانی که هر فرد برای تحقق اهداف خود در کنار سایرین می ایستد هیچگاه ما را با حس کار گروهی آشنا نمی کند.

 

  1. منافع مشترک: افراد حاضر در گروه برای تحقق منافع مشترک در حال تلاش هسند. پس نباید انتظار داشت که جمعی از افراد که برای هدفی خاص و رسیدن به منافع شخصی در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند را بیش از یک مجموعه انسانی طلقی کرد!!

 

  1. تعامل متقابل: مجموع توانایی های افراد در یک گروه مکمل یک دیگر است و آنها در کنار یکدیگر بی‌نقص‌تر دیده می‌شوند.

از تمام موارد فوق می توان نتیجه گرفت گروه مفهومی است که در سایه فرهنگ متقابل افراد حاضر در آن شکل می‌گیرد و نباید نتیجه فعالیت هر جمعی که در لقای شرکت و یا نام گروه فعالیت می کنند را گروه نامید.

شاید تامل بیشتر در مفهوم گروه این دو راهی آزار دهنده را از میان بردارد و مشخص کند که ما فرهنگ کار گروهی را داریم!! واقعا در جامعه چنین افرادی حاضر هستند که بتوان با آنها کار گروهی کرد!! و یا باید در انزوا فعالیت کنیم!!

دوشنبه, 05 خرداد 1393
علی مقدم

تحلیل گر سیستم

تماس با ما

025-37721848     09107552080
55 متری عمار یاسر- کوچه 15 - پلاک 82
info[@]afarineshweb.com
2 + 3